Jak powstaje złoto? 

Jak powstaje złoto? 

Złoto jest jednym z częściej wykorzystywanych materiałów do produkcji biżuterii. Obrączki, bransoletki, łańcuszki czy kolczyki to akcesoria, które są bardzo często wykonywane właśnie z tego kruszcu. Warto jednak wspomnieć, że złoto jest stosunkowo trudno dostępnym materiałem, a biżuteria, która została z niego wykonana, jest droższa na przykład od dodatków ze srebra. Skąd się bierze złoto i dlaczego trudno jest je zdobyć?

Gdzie powstaje złoto i jak je zdobyć? 

Bransoletki, kolczyki, naszyjniki czy pierścionki ze złota to niezwykle pożądana biżuteria. Nietrudno jednak zauważyć, że jest ona droższa od odpowiedników ze srebra. Rozbieżność cen wynika przede wszystkim z dostępności materiału. Złoto powstaje podczas kolizji gwiazd neutronowych, które nie zachodzą zbyt często. W czasie zderzenia, które trwa 35 milisekund, gorąca materia rozpryskuje się na boki (temperatura wówczas wynosi około dziesięciu miliardów stopni Celsjusza). Następnie temperatura spada, po czym zachodzą reakcje jądrowe, w wyniku których dochodzi do powstawania złota. Australijscy naukowcy stworzyli drugą teorię na ten temat.

Zgodnie z ich badaniami na powstawanie złota wpływają trzęsienia ziemi. Ich zdaniem przyczynia się do tego proces waporyzacji na głębokości około 5-30 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Warto również wiedzieć, że aby złoto mogło być wykorzystywane na przykład do produkcji biżuterii, niezbędne jest wydobycie go, a następnie odpowiednie przetworzenie. Jednymi z największych producentów złota na świecie są Chiny, Australia, Rosja i Stany Zjednoczone.

Dlaczego złoto jest cenne? 

Wspomniana duża wartość złota wynika przede wszystkim ze stosunkowo niewielkich zasobów materiału. Już w czasach starożytnych było uważane za niezwykle cenne i służyło za środek płatniczy, który miał ogromną wartość. Popularność złotych kolczyków czy naszyjników wynika również z właściwości tego materiału. Złoto wyróżnia się niezwykłą odpornością. Przede wszystkim nie ulega korozji oraz nie jest podatne na działanie większość substancji chemicznych, a do tego biżuteria wykonana z tego kruszcu jest wyjątkowo piękna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl